Ergonomiczny warsztat, czyli jaki?

Wykonywanie prac warsztatowych wymaga wykorzystywania sprzętu, który pozwoli na stosunkowo szybkie i łatwe osiągnięcie zamierzonych efektów. Wszystkie używane narzędzia, a także stanowisko pracy powinny jednak być dobrane tak, by nie narażały pracowników na odniesienie urazów i nie powodowały nadmiernego zmęczenia, które mogłoby wpływać na wydajność lub jakość realizowanych przez nich zadań. Do kluczowych cech, należy więc ergonomia wyposażenia.

Korzystanie z odpowiedniego sprzętu pozwala na poprawę jakości pracy, zmniejszenie ryzyka wypadku, a także zmęczenia. Zobacz, co wpływa na ergonomię warsztatu.

Wyposażenie warsztatu a ergonomia

Przeprowadzanie wielu prac warsztatowych oznacza konieczność posługiwania się licznymi narzędziami oraz nierzadko związane z tym przebywanie w niezbyt wygodnej pozycji. Może to prowadzić do przeciążenia mięśni i ścięgien, a także do obciążenia układu kostnego. Wyposażenie warsztatu powinno więc być dobierane w taki sposób, by w możliwie najszerszym zakresie pasowało do ludzkiej fizjologii i naturalnego sposobu poruszania się. Okazuje się to ważne przy wyborze wszystkich elementów, ale w szczególności stołów warsztatowych i wózków narzędziowych. Muszą one być zaprojektowane tak, by sięganie po poszczególne przedmioty nie wymagało dodatkowego wysiłku oraz nie zmuszało do przyjmowania niekomfortowej pozycji. Liczyć się będzie m.in. wysokość, na jakiej można umieścić przestrzeń roboczą, swoboda w rozmieszczaniu miejsc przechowywania materiałów i narzędzi oraz rodzaj zastosowanych organizerów w szufladach, które powinny ułatwiać szybkie odnalezienie potrzebnego elementu i jego pewne chwycenie. Równie istotny będzie sposób otwierania szuflad, szafek i rozkładania blatów lub podpór. Warto pamiętać, że dobra ergonomia wyposażenia warsztatowego oznacza podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Narzędzia warsztatowe i ergonomia

Operowanie narzędziami powinno być możliwie łatwe, dlatego jedną z ważniejszych cech, na jakie warto zwracać uwagę przy ich wyborze, będzie właściwy poziom ergonomii. Wiąże się on przede wszystkim z takim ukształtowaniem wszelkiego rodzaju uchwytów, by sprzęt można trzymać stabilnie i pewnie, bez ryzyka upuszczenia. Muszą one również ograniczać niebezpieczeństwo zbytniego napinania mięśni i ścięgien. Ergonomia łączy się też z eliminowaniem czynników potencjalnie niebezpiecznych, a więc niwelowaniem drgań i powstających wibracji. Będzie to istotne zarówno w przypadku narzędzi ręcznych, jak i elektronarzędzi czy sprzętu zasilanego pneumatycznie.

Szeroki wybór sprzętu warsztatowego o wysokiej jakości i znakomitej ergonomii oferuje sklep RG Narzędzia. Sprzedaje on zarówno narzędzia ręczne, jak i pneumatyczne. Dostępne są także elektronarzędzia, maszyny warsztatowe i wyposażenie oraz sprzęt spawalniczy.

Previous post 5 cech, jakie powinien posiadać dobry obiekt hotelowy z basenem
Next post Ponadczasowe perfumy, które warto wypróbować