Oświetlenie poddasza – czy kinkiety to dobry pomysł?

Oświetlenie przestrzeni pod skosami wymaga bardzo dokładnego przemyślenia i rozplanowania. Na poddasze światło „zagląda” w zupełnie inny sposób niż do pozostałych pomieszczeń w domu. Niedobór promieni słonecznych daje się tu mocno we znaki. Jak optymalnie oświetlić poddasze? I czy kinkiety są odpowiednim typem lamp?

Na to, w jaki sposób oświetlić poddasze, wpływają różne czynniki. Planując oświetlenie pomieszczeń pod skosami, weź pod uwagę przede wszystkim:

  • przeznaczenie poddasza,
  • metraż oświetlanego wnętrza,
  • dostęp do naturalnego światła,
  • indywidualne preferencje i potrzeby.

Pomieszczenia pod skosami najczęściej są niskie i nieustawne, dlatego zamiast okazałych żyrandoli czy wysokich lamp podłogowych, stosuje się tutaj kinkiety, plafony, oprawy wpuszczane w sufit i lampki stołowe/biurkowe. To sprytne rodzaje lamp – zapewnią wymaganą ilość światła, tworzą klimatyczny nastrój i zdobią wnętrza, ale nie zajmują wiele miejsca i nie przeszkadzają w poruszaniu się po poddaszu.

Główne, punktowe i dekoracyjne źródła światła

Poddasze zaadaptowane pod mieszkanie lub pracownię warto doświetlić kilkoma rodzajami lamp – tak, aby wyposażyć pomieszczenia pod skosami w główne, punktowe i dekoracyjne źródła światła. W roli oświetlenia centralnego doskonale sprawdzą się reflektorki sufitowe lub oprawy wpuszczane w sufit. Funkcję oświetlenia punktowego i dekoracyjnego (budującego klimat) mogą pełnić kinkiety ścienne wspierane przez lampki stołowe. Zwłaszcza lampy na ścianę fenomenalnie radzą sobie na tak trudnej do zagospodarowania przestrzeni. Aby zaoszczędzić maksimum miejsca, staraj się wybierać minimalistyczne kinkiety z kompaktowymi kloszami albo z odsłoniętymi żarówkami.

W strefie, w której zamierzasz czytać, uczyć się, pracować czy majsterkować, nie może zabraknąć lampy (np. biurkowej lub kinkietu) emitującej wyraziste światło punktowe – najlepiej z ruchomym kloszem i regulacją intensywności światła. Pozostałe lampy ścienne kinkiety powinny dawać delikatnie ciepłe, przyjazne dla oczu światło, które sprzyja relaksacji i buduje przytulną atmosferę. Oświetlenie ścienne wykorzystasz także do eksponowania dekoracji oraz do maskowania mankamentów ścian i sufitów.

Mając do dyspozycji różne typy oświetlenia, poddasze stanie się funkcjonalne, przytulne i jeszcze atrakcyjniejsze.

Kinkiety LED na poddaszu

Jeżeli na poddaszu światło ma pozostawać włączone przez nawet kilkanaście godzin na dobę, wybierz energooszczędne i długowieczne oświetlenie ścienne z wbudowanym LEDem. Barwę emitowanego światła dopasuj do przeznaczenia danego pomieszczenia/danej strefy poddasza. Im cieplejszy będzie blask, tym bardziej relaksującą atmosferę stworzysz. Efektowne i praktyczne oświetlenie LEDowe znakomicie sprawdzi się także na schodach prowadzących na poddasze. 

Podsumowanie

Poddasze to nie zawsze sporadycznie odwiedzany strych. Pod skosami często aranżowane są nowoczesne mieszkania i pracownie. Aby korzystanie z mrocznych i mało ustawnych pomieszczeń było komfortowe i bezpieczne, potrzebne jest właściwe oświetlenie. Na poddaszach znakomicie sprawdzają się kinkiety.

Previous post Czy warto używać kosmetyków naturalnych?
Next post Projekt domu: jak go wybrać i gdzie kupić?