Jak ubrać się do biegania zimą?

Nie marsze, nie kijki i nie jazda na rowerze, ale właśnie bieganie skradło Twoją duszę? – To świetnie, ponieważ ta aktywność na świeżym powietrzu niesie ze sobą bardzo wiele korzyści zarówno dla naszego ciała, jak i samopoczucia. Zanim jednak odczujesz na własnym ciele, na czym polega euforia biegacza, to skompletuj odpowiednią garderobę, szczególnie na zimę – jak ubrać się do biegania, gdy na zewnątrz minusy?

Dlaczego biegacze zakładają bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna to specjalny rodzaj odzieży, której zadaniem jest zapobieganie wychłodzeniu. Uszyta jest ona z grubszych materiałów, które świetnie izolują skórę od zimna, ale to nie jedyna ich funkcja. Odzież termoaktywna ma również odprowadzać pot, aby nie zalegał on na naszej skórze i nie moczył odzieży, która dzięki temu bardzo szybko może wychłodzić nasz organizm i przyczynić się do przeziębienia. Bielizna termoaktywna ściśle przylega do ciała i można powiedzieć, że to nasza druga skóra – to obowiązkowa odzież do zimowego biegania. Załóżmy termoaktywną koszulkę oraz legginsy, a nawet skarpety! Pamiętajmy jednak, że powinna być to odzież termiczna przeznaczona na zimę.

Z myślą o zimie, czyli odzież softshell

Sama bielizna termiczna to za mało do biegania zimą. Jesteśmy przecież narażeni również na mroźny wiatr i opady, z którymi bielizna sobie nie poradzi, dlatego potrzebna nam również odpowiednia warstwa zewnętrzna – jest to specjalna odzież softshell, która skutecznie zabezpieczy nas przed wiatrem i opadami. Dlatego do biegania zimą koniecznie trzeba zaopatrzyć się w lekką kurtkę softhell, którą zakłada się jako warstwę ostatnią.

Co pomiędzy bielizną termoaktywną a kurtką softhell? 

Jest to kwestia całkowicie indywidualna. Zadaniem warstwy środkowej jest docieplenie, więc to my decydujemy, czy wystarczy nam cienka bluza czy może jednak nieco grubsza. Im dłużej będziemy biegać, tym szybciej wypracujemy dla siebie idealne zestawy ubrań do biegania zimą. Nie może być nam ani zbyt ciężko i gorąco, ani zbyt zimno. Ogólna zasada mówi, że do biegania najlepiej ubrać się tak, jakby było 10 stopni cieplej, czyli jeśli jest -10, to ubieramy się tak, jakby było 0 stopni Celsjusza. 

Buty do biegania zimą

Kluczowym elementem ubioru biegacza są zawsze buty – to one odpowiadają za wygodę i bezpieczeństwo w czasie biegania niezależnie od tego, w jakich warunkach i po jakim podłożu biegamy. Obuwie dla biegacza na zimę powinno być wykonane z materiałów, które zapewnią

wentylację, a także nie przemokną. Powinny również posiadać odpowiedni bieżnik, który zabezpieczy przed upadkiem. Dobrym rozwiązaniem są specjalne nakładki antypoślizgowe, które zakłada się na buty do biegania. Więcej o zimowych butach do biegania na stronie https://nbsklep.pl/meskie/obuwie/biegowe

Małe, ale istotne dodatki 

Do biegania zimą potrzebne nam będą również takie dodatki jak rękawiczki, czapka lub chusta oraz odpowiednie skarpety, a nawet stuptuty – wszystko zależy od tego, w jakich warunkach będziemy biegać. Zainwestujmy w specjalne rękawiczki dla biegacza, a skarpety zawsze powinny dobrze ochraniać ścięgno Achillesa.

Previous post Dieta wegańska: jadłospis na cały tydzień – skąd czerpać inspirację?
Ozonowanie – biura, domy, placówki medyczne Next post Ozonowanie – biura, domy, placówki medyczne