Ozonowanie – biura, domy, placówki medyczne

Ozonowanie – biura, domy, placówki medyczne

Ozonowanie pomieszczeń to sprawdzona metoda dezynfekcji i odświeżania, która pozwala pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów i nieprzyjemnych zapachów. Metoda jest również ekonomiczna i bardzo łatwa. Przeczytaj nasze porady jak skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić ozonowanie swojego gabinetu, biura lub domu.

Ozonowanie pomieszczeń – na czym polega?

Ozon (O₃) to trójatomowa cząsteczka składająca się z trzech atomów tlenu, podczas gdy najbardziej powszechna cząsteczka tlenu w atmosferze (O₂) ma dwa atomy. Ta specyficzna struktura sprawia, że ozon jest bardzo niestabilny, ponieważ trzeci atom tlenu ma tendencję do odłączania się, a następnie reagowania z innymi związkami. Te właściwości są wykorzystywane w celu dezynfekcji. Działanie bakteriobójcze ozonu widoczne jest już w bardzo niskich stężeniach (13 µg/dm³), a zatem jest ponad 50 razy skuteczniejszy od chloru i działa 3000 razy szybciej.

Zaletą ozonu jest jego wysoka zdolność penetracji. Może być stosowany zarówno do dezynfekcji wody jak i powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Wykorzystywany jest również w rolnictwie i przemyśle, np. do dezynfekcji żywności czy ziarna przeznaczonego do siewu. Jako gaz doskonale penetruje nawet najciaśniejsze miejsca, wnętrza mebli oraz kanały wentylacyjne. Doskonale dezynfekuje również tkaniny (np. tapicerkę i dywany) oraz elementy wewnątrz urządzeń mechanicznych. Ozonowanie jest często stosowane przy przygotowywaniu samochodów do sprzedaży. Służy do czyszczenia układu klimatyzacji oraz odświeżania wnętrza samochodu.

Odbywa się to za pomocą generatora ozonu. Zasysają powietrze z jednej strony, a następnie przepuszczają je przez obszar, w którym wyładowania elektryczne zamieniają powietrze w ozon. Ozon można również wytwarzać za pomocą promieniowania ultrafioletowego (UV), za pomocą specjalnej wbudowanej lampy. Obie metody są bardzo proste i niezwykle ekonomiczne, ponieważ wszystko czego potrzebujesz to prąd.

Jak działa ozonowanie?

Ozon działa kompleksowo na organizmy żywe. Niszczy błony biologiczne, hamuje enzymy i zapobiega oddychaniu wewnątrzkomórkowemu. Te właściwości sprawiają, że jest bakteriobójczy, ale świetnie radzi sobie również z pozbywaniem się grzybów, pleśni, a nawet wirusów.

Wysoka reaktywność ozonu sprawia, że nadaje się również do usuwania nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń. Można go zatem wykorzystać do odświeżenia miejsc po pożarze, powodzi, hodowli zwierząt czy pomieszczeń po intensywnym paleniu. Generator ozonu przyda się również w mieszkaniach przeznaczonych do generalnego remontu – często zaniedbanych i z dużą ilością pleśni.

Profilaktyczne ozonowanie jest szczególnie korzystne dla alergików i astmatyków. Proces ten pozwala pozbyć się roztoczy, substancji alergizujących wydzielanych przez pleśnie oraz owady, których wydzieliny mogą prowadzić do poważnych reakcji alergicznych. W wysokich stężeniach ozon niszczy pasożyty (pchły, wszy, pluskwy), wszelkiego rodzaju szkodliwe owady (mrówki, ćmy, rybiki cukrowe, karaluchy) oraz ich jaja i poczwarki. Stosowany jest również jako środek odstraszający gryzonie. W związku z tym proces ozonowania jest coraz bardziej popularny jako forma zwalczania szkodników.

Ozonowanie mieszkań

Aby osiągnąć zamierzony efektywność ozonowania, należy odpowiednio długo utrzymywać jego stosunkowo wysokie stężenie. Oznacza to ostrożne zamykanie okien i drzwi oraz uszczelnianie wszelkich innych potencjalnych uwolnień powietrza. Dezynfekujące zalety ozonu, tj. silne właściwości utleniające, niestety oznaczają również, że może on postarzać przedmioty w trakcie procesu. Przed ozonowaniem warto zabezpieczyć cenne przedmioty (obrazy, meble skórzane) wyciągając je z pomieszczenia lub przykrywając folią.

Bezwzględnie konieczne jest usunięcie zwierząt (w tym ryb akwariowych) i roślin z dezynfekowanych miejsc. W środku też nie może być żadnych ludzi.

Ozonowanie gabinetów

Systematyczne ozonowanie firmy czy pomieszczeń biurowych stało się standardową metodą dezynfekcji. Ze względu na gromadzenie i przepływ ludzi w zamkniętych przestrzeniach, a także przedmioty używane przez wielu pracowników (komputery, telefony, drukarki), biura są idealnym siedliskiem dla bakterii i wirusów. Problem jest zauważalny zwłaszcza w biurach typu open space oraz przy starszych typach systemów klimatyzacji. Kuchnie, stołówki i sale konferencyjne również wymagają regularnej obróbki ozonem. Dowody naukowe wskazują, że regularna dezynfekcja biur znacznie ogranicza zwolnienia chorobowe wśród pracowników, co daje wymierne oszczędności dla firmy. Ponadto osoby pracujące w higienicznych warunkach i oddychające czystym powietrzem są nie tylko zdrowsze, ale także lepiej się czują i pracują wydajniej.

Ozonowanie najlepiej przeprowadzać, gdy nikt nie pracuje w budynku – w nocy lub w weekend. Jeżeli nie jest to możliwe, daną przestrzeń należy odpowiednio wyizolować i zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych.

Dezynfekcja ozonem – kiedy jest skuteczna?

Ozonowanie jest skuteczne (niszczy 99% drobnoustrojów), szybkie i przy prawidłowym wykonaniu całkowicie bezpieczne. Czas potrzebny na dezynfekcję danego pomieszczenia wyliczany jest na podstawie jego wielkości i wydajności generatora. Wybór generatora ozonu powinien zatem zależeć od specyfikacji technicznych. Producenci zazwyczaj zawierają szczegółowe informacje na temat optymalnego użytkowania w instrukcji obsługi. Zazwyczaj obróbka ozonem zajmuje nie więcej niż kilka godzin

Ozonowanie samochodów i ich klimatyzacji odbywa się zwykle w przypadku nieprzyjemnych zapachów pochodzących z nawiewu. Niektórzy kierowcy wolą jednak podjąć dodatkowe środki ostrożności i robią to raz w roku jako środek zapobiegawczy – zwykle po zimie. Takie podejście jest zalecane zwłaszcza osobom z problemami układu oddechowego lub ze słabym układem odpornościowym.

W budynkach użyteczności publicznej (takich jak szkoły czy szpitale), a także biurach, restauracjach i salonach kosmetycznych dekontaminację należy przeprowadzać jak najczęściej i regularnie. Proces pozwoli zachować wysoki poziom higieny oraz skutecznie usunąć chorobotwórcze drobnoustroje z otoczenia.

Ozonowanie – czy jest szkodliwe?

Jak już wspomniano, podczas ozonowania bezwzględnie konieczne jest opróżnienie pomieszczenia z ludzi lub zwierząt. Jest to bardzo ważne, ponieważ aby leczenie ozonem było skuteczne, jego stężenie musi mieścić się w granicach 3-5 ppm, natomiast groźne objawy zatrucia u ludzi pojawiają się na poziomie 0,7 ppm! Niższe stężenia (przekraczające 0,1 ppm) są również szkodliwe, a przynajmniej zdecydowanie drażniące.

W przypadku przewlekłego narażenia na ozon mogą pojawić się problemy z błonami śluzowymi. Nawet krótkotrwałe wdychanie ozonu prowadzi do reakcji zapalnych w oskrzelach i płucach. Przy dłuższej ekspozycji błona śluzowa ulega patologicznej proliferacji, a pęcherze stają się zwłóknione. Powoduje to postępujące problemy z oddychaniem. Ozon jest równie szkodliwy dla oczu i skóry, prowadząc do przedwczesnego starzenia.

Dlatego, aby obróbka ozonem była bezpieczna, konieczne jest ścisłe przestrzeganie wymaganych środków ochronnych. Zaletą ozonu jest jego wysoka reaktywność i szybki rozkład, co skutkuje niemal całkowitą neutralizacją. Po odczekaniu wymaganego czasu po zakończeniu ozonowania i przewietrzeniu pomieszczenia, wszelkie niebezpieczeństwa powinny zniknąć.

W przeciwieństwie do innych popularnych środków dezynfekujących i biocydów jest zatem uważana za metodę całkowicie bezpieczną. Jest to również bardzo proste, ponieważ wystarczy kontakt z kastelnik.pl w Krakowie po szczegółowe informacje.

Previous post Jak ubrać się do biegania zimą?
Next post Handlowanie akcjami giełdowymi – jak zacząć? Praktyczny poradnik