Na czym polega modernizacja suwnic?

Modernizacja suwnic to rozwiązanie polegające na zmianie rozwiązań konstrukcyjnych. Modernizacja suwnicy to wbudowanie nowoczesnych komponentów, napędów sterowania, która wiąże się ze zmianą parametrów roboczych, wydajnością i bezpieczeństwem. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się z niego więcej. 

Modernizacje suwnic – czy są potrzebne? 

Na podstawie badań, które zostały przeprowadzone kilka lat temu wynika, że w Polsce pracowało kilka tysięcy suwnic, które powstały około 1990 roku. Ich wiek był naprawdę wysoki, dlatego nowoczesne komponenty były niezwykle potrzebne. Dodatkowo modernizacja suwnic wymagała podjęcia kroków, gdyż wiele z rozwiązań opierało się na technologii z lat 70 ubiegłego wieku. 

Wiele z zakładów w Polsce zmaga się z problemami finansowymi, więc nie mogły dokonać zakupu nowej suwnicy. Jednocześnie stanęły przed wyzwaniem modernizacji suwnic. Potrzebne było dostosowanie suwnicy do aktualnych potrzeb, zastosowanie płynnej regulacji prędkości czy wydłużenie żywotności suwnicy. Ciągle rosnące koszty wynikające z eksploatacji, większe nakłady na konserwację. Częste nakłady przestarzałych mechanizmów, zmuszały do zadania sobie pytania. Co robić w przypadku niskiego budżetu i ciągle rosnących potrzeb? 

Modernizacja suwnic – czy warto? 

W dzisiejszych czasach zjawisko modernizacji suwnic nie jest niczym dziwnym. Profesjonalną modernizacją suwnic można uzyskać naprawdę dobre efekty. Nowe systemy sterowania, napędy, komponenty dają duże możliwości. Po modernizacji można uzyskać szereg korzyści. 

Jednym z nich będzie obniżenie kosztów konserwacji maszyn. Jednocześnie można podnieść wydajność operacyjną, bezpieczeństwo eksploatacji, rentowność operacyjną czy komfort pracy operatora. 

W ciągu ostatnich lat zaszły naprawdę spore zmiany, które stwarzają możliwość gruntownej modernizacji wszystkich rodzajów suwnic. Dzięki naprawie suwnic możliwe będzie także sterowanie radiowe czy zastosowanie czujników przeciążeniowych. Kolejnym plusem jest to, że po modernizacji z łatwością można uzyskać większy udźwig, prędkości oraz przede wszystkim wydajność.   

Na czym polega przygotowanie do modernizacji suwnicy? 

Kluczem do podjęcia się modernizacji jest ocena stanu technicznego, jaki prezentuje konstrukcja nośna i suwnica. W momencie, gdy ta ocena jest pozytywna oraz są dobre rokowania na kolejne lata, można przejść do kolejnego etapu. Jest nim sprecyzowanie naszych oczekiwań dotyczących wydajności, które wynikają z wdrożenia zmian i parametrów roboczych. 

Na pewno trzeba sobie odpowiedzieć na parę pytań. Jednym z ważniejszych jest to, dotyczące udźwigu. Kiedy zmianie podlega asortyment produkcji, zwykle do tego dochodzi. Warto wiedzieć też, że wymiana głównych podzespołów, czyli wciągarki, aparatury sterującej, na nowoczesne urządzenie jest możliwością, by zmienić udźwig. 

Kolejnym pytaniem jest to, dotyczące zautomatyzowania. Może to być dla nas duża eliminacja kosztów, na którą warto się zdecydować i zastosować. Szczególnie widoczne plusy automatyzacji można zobaczyć podczas pracy wykonywanej w ruchu ciągłym. 

Modernizacja suwnic, a wybór wykonawcy?

Wybranie wykonawcy z reguły nie jest prostym zadaniem. W Polsce jest wiele firm, które świadczą tego typu usługi, jednak jakość oferowanych usług nie zawsze jest podobna. Firma taka powinna posiadać uprawnienia UDT do modernizacji suwnic. Warto również sprawdzić, jakim doświadczeniem może pochwalić się dane przedsiębiorstwo. Warto też zapytać o okres gwarancji, jaki mamy na zakres prac modernizacyjnych. Są to podstawowe informacje, jakie warto uzyskać na samym początku.      

Previous post System klucza Master Key
Next post Jak znaleźć wartościowe źródła do pracy magisterskiej – praktyczne rady