Badanie USG Doppler w Katowicach – profesjonalnie i bez kolejek

Badanie USG Doppler warto wykonać profilaktycznie po ukończeniu czterdziestego roku życia. Natomiast, kiedy lekarz podejrzewa u pacjenta zakrzepicę żył głębokich, pacjent powinien zrobić je jak najszybciej. Jest to bezinwazyjna i nieszkodliwa metoda diagnostyczna, która pomaga ocenić wydolność żył i tętnic w obrębie kończyn górnych i dolnych oraz stan innych naczyń krwionośnych. 

1. Czym jest badanie USG Doppler?

2. Wskazania do przeprowadzenia badania USG Doppler

3. Jak przygotować się do badania?

Czym jest badanie USG Doppler?

Jest to badanie diagnostyczne, które pozwala sprawdzić, jak przepływa krew w tętnicach i żyłach kończyn dolnych i górnych. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można również zbadać naczynia krwionośne w innych częściach ciała. Umożliwia uzyskanie obrazu przekroju badanego obszaru, dzięki zjawisku rozchodzenia się fal ultradźwiękowych. Od zwykłego badania USG jamy brzusznej lub innych narządów, różni się tym, że przeprowadzane jest za pomocą specjalnej głowicy, dzięki której zarówno lekarz, jak i pacjent mogą usłyszeć charakterystyczny dźwięk przepływu krwi przez naczynia. Jeśli dostaniesz od lekarza skierowanie na takie  badanie, nie zwlekaj ani chwili. Niestety, w publicznych placówkach służby zdrowia, oczekiwanie na badania USG Doppler trwa nawet kilka miesięcy. Dlatego lepiej zgłosić się do przychodni, która wykonuje je prywatnie np. ceglana-cardio.pl w Katowicach. Skierowanie może wystawić chirurg naczyniowy, lekarz rodzinny, ale nie jest ono konieczne. Z badania możesz skorzystać na własną prośbę, bez dokumentu od lekarza. Badanie pomaga zdiagnozować wiele schorzeń układu krwionośnego, np. niedrożność tętnic, zatory żylne i tętniaki. 

Wskazania do przeprowadzenia badania USG Doppler

Profilaktycznie z badania USG Doppler powinien skorzystać każdy człowiek po czterdziestce. Szczególnie dotyczy to osób, które palą papierosy, ponieważ sprzyja to rozwojowi blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, a co za tym idzie ich niedrożności. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym większe szanse mamy na wyleczenie. Objawami, na które powinny cię zaniepokoić jest np. uczucie ciężkości i mrowienie kończyn dolnych, zmiany skórne, takie jak tzw. „pajączki” i zasinienia, oraz pojawienie się żylaków. Wskazaniem do wykonania USG dopplerowskiego są także wszelkie dolegliwości bólowe nóg, zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego. Badanie służy wykrywaniu takich schorzeń, jak zakrzepy i zatory żylne, niedrożność tętnic oraz tętniaki. USG Doppler stosuje się również w diagnostyce chorób nowotworowych. Lekarz może sprawdzić jak przepływa krew w węzłach chłonnych, wykryć guzy wątroby i ocenić stopień ich złośliwości oraz zdiagnozować guzki tarczycy. Czasami badanie zalecane jest również kobietom w ciąży, przy bólu i opuchnięciu nóg, szczególnie, jeśli dotyczy to lewej kończyny, a także przy trudnościach z oddychaniem i bólach w klatce piersiowej. Te ostatnie objawy może powodować obecność zatoru płucnego, który jest niebezpieczny dla życia. 

Jak przygotować się do badania?

Wszystko zależy od tego, która część ciała ma być badana. W przypadku USG kończyn dolnych lub górnych, należy po prostu włożyć lekkie ubranie, które umożliwi ich łatwe odsłonięcie. Nieco inaczej jest przy USG Doppler jamy brzusznej. W dniu poprzedzającym badanie, trzeba zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków, warzyw, owoców i ciemnego pieczywa. Nie wolno również pić napojów gazowanych, żuć gumy, ani palić papierosów. Dobrze jest wziąć leki, które pomagają usunąć pęcherzyki powietrza z przewodu pokarmowego. Gdy badanie ma się odbyć rano, musisz być na czczo. Jeśli planowane jest w późniejszej porze dnia, trzeba zaprzestać przyjmowania posiłków na sześć godzin wcześniej. Wolno jedynie pić niegazowaną wodę.  

Previous post Jak działa podsłuch w telefonie?
Next post Dlaczego warto wynajmować autolawetę dla firm?