Czym zajmuje się psychologia pracy?

Psycholog najczęściej kojarzy się nam z terapeutą, do którego udajemy się wówczas, gdy nie możemy poradzić sobie z jakimś problemem. Jego wiedza pomaga nam zrozumieć jego podłoże oraz znaleźć rozwiązanie. Psychologia to jednak bardzo szeroka dziedzina z kilkoma specjalizacjami m.in. psychologia kliniczna, społeczna, poznawcza czy pracy. I tej ostatniej poświęcimy poniższy tekst.

Czym jest psychologia pracy?

Psychologia pracy jest dziedziną psychologii stosowanej, obejmująca rozmaite aspekty organizacji i zarządzania zasobami ludzkimi. Psycholog pracy wykorzystuje posiadaną wiedzę psychologiczną do analizy, diagnozy i interwencji w różnych obszarach aktywności zawodowej i zdrowia pracowników. Celem, jaki stawia się przed psychologią pracy jest poprawa efektywności, satysfakcji pracowników, co długofalowo ma pozytywny wpływ na całą organizację, w której prowadzone są stosowne działania.

Kiedy warto udać się do psychologa pracy?

Powodów do tego, aby sięgnąć po fachową pomoc jest co najmniej kilka. Żyjemy w czasach, w których codzienność dostarcza nam nie tylko miłych, ale również trudnych doznań. Pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego wcale nie jest łatwe. Rynek pracy jest dynamiczny i podlega ciągłym zmianom. Są one spowodowane m.in. przez rozwój technologii, globalizację, kryzysy gospodarcze, zmiany demograficzne lub prawne. Szczególnie teraz, gdy z jednej strony zmagamy się z wysokimi kosztami życia, z drugiej rynek pracy coraz bardziej stawia na automatyzację, pomoc psychologa pracy może być nieoceniona.

Dlatego nawet mając stabilną pracę bardzo często towarzyszy nam stres lub grozi wypalenie zawodowe. Bywa też, że pracownik z wysokimi kompetencjami męczy się na danym stanowisku lub w danej firmie. Osoba o naturze introwertyka może „odżyć” po zmianie otoczenia. Niestety, ale rekrutacja w wielu organizacjach trwa zwykle krótko i może zwyczajnie nie wyłapać pewnych symptomów niedopasowania kandydata.

Psychologa pracy warto więc odwiedzić, gdy mamy problemy związane z naszą pracą lub szukamy zmiany zawodowej. Psycholog może pomóc nam w rozwiązywaniu konfliktów, radzeniu sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym, w skrajnych przypadkach z mobbingiem. Zatrudniony przez daną organizację psycholog pracy może także doradzać osobom z działu HR w kwestiach rozwoju kariery, rekrutacji, szkolenia lub oceny pracowników.

Psychologia a zmiany na rynku pracy

Idealna sytuacja to taka, w której mamy dostęp do psychologa w swoim miejscu pracy. A co jeśli go nie ma?
Wówczas pozostaje nam udać się do specjalisty na własną rękę np. na sensly.com. Jeszcze inna opcja to sięgnięcie po fachową wiedzę psychologiczną wówczas, gdy chcemy dokonać w naszym życiu gruntowej zmiany np. całkowicie się przebranżowić, lub założyć własną firmę. Wówczas psycholog pracy może również wspierać nas w odkrywaniu naszych mocnych stron, zainteresowań i kompetencji oraz pomagać nam w planowaniu ścieżki zawodowej.

Jak zostać psychologiem pracy?

Interesuje Cię psychologia i szukasz dla siebie specjalizacji? Psycholog pracy może być jedną z nich. W jej ramach bada się wpływ zmian na rynku pracy na zachowania, postawy i emocje pracowników oraz organizacji. Psychologia pracy pomaga także dostosowywać się do zmian na rynku pracy poprzez rozwijanie umiejętności, elastyczności i kreatywności pracowników oraz innowacyjności i adaptacyjności organizacji. Jeśli zatem lubisz pracę z ludźmi, masz chęć im pomagać, a przy okazji stale się rozwijać, wybór tej specjalizacji może być strzałem w dziesiątkę. Nie można też zapomnieć, że jest profesja przyszłości, której nie zagrozi raczej sztuczna inteligencja. Mało tego, coraz więcej, szczególnie większych pracodawców korzysta na co dzień z pomocy psychologów w zakresie wsparcia pracowników w ich codziennej pracy. W dłużej perspektywie przyniesie to przedsiębiorstwu szereg korzyści.

Podsumowując, psychologia pracy jest ciekawą i ważną dziedziną nauki i praktyki zawodowej. Może być pomocna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców oraz dla osób szukających lub zmieniających pracę. Aby zostać psychologiem pracy, trzeba mieć odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i kompetencje oraz pasję do pomagania innym ludziom. W zamian za to zdobywamy zawód na długie lata.

Previous post Zaproszenia DIY – na urodziny, ślub, komunię, chrzciny
Next post Fotowoltaika Kraków – ile kosztuje, jak wygląda montaż i czy można uzyskać dofinansowanie?