Faktoring – czym jest i na czym polega?

Płynność finansowa to jeden z najważniejszych aspektów dobrze prosperującej firmy. Dla jej zapewnienia coraz częściej stosuje się faktoring. Na czym polega ta usługa i kiedy jest korzystna? O czym trzeba pamiętać, przystępując do umowy faktoringu i czy w ogóle warto skorzystać z takiej usługi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest usługą finansową, której istota jest wykupienie należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług przedsiębiorstwa przez firmę faktoringową. Celem takiego działania jest gwarancja, że przedsiębiorstwo uzyska środki finansowe bezpośrednio po wystawieniu faktury. To z kolei zapewni pełną płynność finansową firmy. Mówiąc o faktoringu, mamy na myśli nie tylko samo wykupienie należności, ale także liczne usługi dodatkowe, jak np. przejęcie na siebie ryzyko niewypłacalności odbiorcy czy prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców.Tak kompleksowe usługi są ogromną pomocą dla każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na zachowaniu płynności finansowej.

Skorzystanie z faktoringu ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia bardzo korzystne warunki dla firmy, dając jej szansę na płynność finansową. Poza tym, firma korzystająca z takich usług jest o wiele bardziej konkurencyjna na rynku, ma także większe szanse na rozwój i sukces. Faktoring jest usługą, która jest bardzo korzystna dla każdej firmy, bez względu na branżę czy profil jej działalności.

Co oznacza faktoring niepełny i odroczonym terminem płatności?

Faktoring występuje w kilku formach, które nieco różnią się od siebie. Przykładami może być np. faktoring eksportowy czy faktoring krajowy. Często stosowany jest faktoring niepełny, który daje przedsiębiorstwu możliwość uzyskania środków pieniężnych od faktora za przekazanie faktur z odroczonym terminem płatności. Usługa ta polega na tym, że faktor przekazuje środki przedsiębiorstwu, a sam oczekuje na spłatę środków przez odbiorców. Faktoring niepełny sprawdza się przede wszystkim w przypadku firm, które zajmują się sprzedażą swoich usług czy towarów dla stałej grupy odbiorców. Skorzystanie z tego rodzaju faktoringu skraca czas oczekiwania na zapłat, co jest bardzo korzystną opcją dla każdego przedsiębiorstwa, szczególnie w przypadku, gdy ma ono w planach zwiększenie sprzedaży swoich towarów czy usług. 

O czym trzeba pamiętać w przypadku faktoringu?

Faktoring swoje zastosowanie znajdzie w każdym segmencie rynku. Szczególnie zalecany jest w przypadku firm, które stosują tzw. kredyt kupiecki czy prowadzą cykliczną sprzedaż dla stałych klientów. Korzystanie z faktoringu zmniejszy ryzyko niewypłacalności odbiorców, a do tego znacząco poprawi dyscyplinę płatniczą kontrahentów. O tym, czy faktoring ma sens w branży budowlanej przeczytasz tutaj: https://www.firmowakasa.pl/czy-faktoring-w-branzy-budowlanej-ma-sens/. Z faktoringu korzystają często firmy, które chcą zwiększyć swoją sprzedaż i potrzebują dodatkowego finansowania, a nie posiadają zdolności kredytowej. Przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy przez firmę faktoringową zapewnia płynność finansową firmie i umożliwia jej ciągły rozwój.

Na rynku działa wiele firm faktoringowych, np. Monevia (https://www.firmowakasa.pl/faktoring/firmy-faktoringowe/monevia/) czy Pragma (https://www.firmowakasa.pl/faktoring/firmy-faktoringowe/pragma/). Każda z nich umożliwia zawarcie umowy faktoringowej i zapewnienie płynności finansowej swojej firmy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów faktoringu i jego zastosowania, zajrzyj tutaj: firmowakasa.pl.

Previous post 5 pomysłów na modną sukienkę hiszpankę — znajdź swój typ!
Next post Najlepsza farba, aby przekształcić swój dom: Nakładane maszynowo, farby strukturalne