Jak czyścić osady z umywalki i wanny?

Regularne mycie umywalki oraz wanny to tak naprawdę jedyna czynność, która pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji przez długie lata. Jednak należy to robić z wyczuciem – tak, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni misy ani chromowanej powłoki baterii. Jak robić to prawidłowo?

Od czego brudzi się umywalka i wanna?

Misa umywalki oraz wnętrze wanny regularnie narażane są na kontakt z wodą – zarówno stojącą, jak i bieżącą. Nie oznacza to jednak, że ich mycie jest niepotrzebne – a wręcz przeciwnie. Delikatna zewnętrzna powierzchnia stale brudzi się osadami z mydlin i środków czystości wymieszanych z brudem i drobnoustrojami. Oprócz tego działa na nią również sama woda. Do celów higienicznych i gospodarczych używa się tej nieprzefiltrowanej, a więc zawierającej duże ilości minerałów osadzających się na ściankach w postaci osadu wapiennego.

Dlaczego trzeba regularnie czyścić sanitariaty?

Wysokiej jakości szeroka umywalka łazienkowa 100 cm lub wanna to powierzchnia umożliwiająca wykonywanie w wodzie stojącej i bieżącej wielu domowych czynności. Jej częste użytkowanie sprzyja osadzaniu się osadów, bez względu na to, z jakiego materiału została wykonana. Niezbędne jest więc regularne usuwanie kamienia i mydła z ich powierzchni – wtedy sanitariaty będą lśniły i zachęcały do skorzystania z nich. Zapobiec powstawaniu osadów może przecieranie umywalki czy wanny do sucha po każdym użyciu, jednak w praktyce jest to dość uciążliwe. Zaleca się systematyczne czyszczenie, jednak niewskazane jest używanie agresywnych środków myjących ani częste, intensywne szorowanie. Dobrym wyborem będzie mleczko do czyszczenia konglomeratów od Cristalstone.

Umywalka z odpływem liniowym 100 cm – jak ją czyścić?

Umywalka łazienkowa z odpływem liniowym 100 cm to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które ze względu na pochyłe dno utrudniające zbieranie się i wysychanie wody na powierzchni znacznie ułatwia czyszczenie. Powierzchnię umywalki i wanny warto przecierać miękką szmatką z użyciem delikatnego mleczka myjącego Cristalstone, które nie rysuje powierzchni. Z kolei chromowaną armaturę oraz klasyczny odpływ z korkiem klik-klak warto jedynie polać octem i pozostawić na kilka minut, a następnie zetrzeć pozostałość. Ten ekologiczny środek świetnie radzi sobie z kamieniem bez szorowania i stosowania agresywnych detergentów. Jeśli chodzi o osady z mydła na całej powierzchni umywalki, z łatwością można umyć je gąbką, nawet bez użycia jakichkolwiek środków powierzchniowo czynnych. Regularne czyszczenie umywalki oraz wanny z gromadzących się na bieżąco osadów pozwala usuwać je w sposób bezproblemowy, nawet bez użycia silnej chemii. Nie warto dopuszczać do długotrwałego osadzania się mydła i kamienia, ponieważ mieszanka ta tworzy nieestetyczną skorupę, która sprzyja gromadzeniu się drobnoustrojów na powierzchni sanitariatów i zdecydowanie zmniejsza komfort mycia się.

Previous post Czy stewia w proszku jest zdrowa?
Next post Salon fryzjerski – jak wybrać najlepsze usługi?