Jak rozpoznać aromaty w kawie?

W zależności od pochodzenia kawy, jej uprawy, obróbki czy jakości – może posiadać różniące się aromaty. Nieraz potrafi zaskoczyć swoją nietuzinkowością. W jaki sposób rozpoznać aromaty w kawie i co na nie wpływa?

Czynniki mające wpływ na aromat i smak kawy

Na smak i aromat kawy wpływa wiele czynników. To m.in. pochodzenie ziaren. Rodzaj gleby, panujące warunki klimatyczne, a także wysokość upraw – te kwestie mają niebagatelny wpływ. Przykładowo, kawy pochodzące z Afryki charakteryzują się wieloma aromatami cytrusowymi i owocowymi. Z kolei kawy z Ameryki Środkowej są słodsze i mniej kwaskowate, zawierają nuty orzechowe i czekoladowe.

Istotny wpływ na ostateczne walory smakowe ma również rodzaj ziaren. Wyróżnić możemy dwa, najpopularniejsze rodzaje – to arabica i robusta. Arabica charakteryzuje się mniejszą zawartością kofeiny, posiada delikatniejszy smak i aromat. Jest korzenna. Robusta z kolei jest bardziej wyrazista i gorzka, posiada również więcej kofeiny. W celu uzyskania zbilansowanego smaku, często miesza się te dwa rodzaje ziaren.

Metoda obróbki to kolejna istotna kwestia. Wyróżnia się 3 metody – mieszaną, mokrą i suchą. Nie bez znaczenia pozostaje również stopień zmielenia kaw i czas przechowywania ziaren. Co ciekawe, również to, jak kawa traktowana jest w domu – także jest w stanie zmienić odrobinę jej smak. Kawa w kapsułkach, kawa sypana, czy też zmielona bezpośrednio przed zaparzeniem – wszystkie te rodzaje będą się od siebie różnić.

W jaki sposób rozpoznać aromaty w kawie?

Rozpoznanie aromatów w kawie nie jest wcale proste. Warto posłużyć się tzw. kołem degustacyjnym, bowiem pomaga ono w określeniu smaku i aromatu. Koło to rozpoczyna się od czterech podstawowych smaków – kwaśnego, słonego, słodkiego oraz gorzkiego.

Kwaśny smak jest pożądany w przypadku każdej kawy. Może mieć cierpki lub owocowy profil. Goryczka z kolei jest charakterystyczna dla kaw nadmiernie ekstrahowanych, a słodycz – to w dużej mierze powiązanie z kwestią dojrzałości owocu. Smak słony nie jest pożądany, może wskazywać na zawartość minerałów czy materiałów nieorganicznych.

Aby móc opisać aromat kawy, napar wącha się jeszcze przed pierwszym łykiem. To istotny krok degustacji, bowiem pozwala najlepiej wykryć akcentujące aromaty. Można je łatwo przeoczyć, polegając wyłącznie na smaku kawy.

Sięgając po wysokiej jakości kawy, informacje o aromatach często możemy dostrzec na w opisie umieszczonym na paczce. Ze względu na to, że mówi się o nawet kilkuset różnych aromatach występujących w kawach, często można spotkać się z nietuzinkowymi propozycjami, jak np. ryż basmati i wata cukrowa.

W rozpoznaniu aromatów pomaga koło aromatów. Specjaliści zalecają także próbować skojarzyć aromat z jakimś kolorem. Kiedy jego określenie jest trudne, często na myśl przychodzi właśnie charakterystyczna barwa. Przykładowo, zieleń może wskazywać na aromaty pochodzące z grupy warzyw lub ziół, z kolei brązowy – może oznaczać cięższy aromat, który pochodzi z grupy orzechów lub też kakao.

Previous post Jak dezynfekować ręce?
Next post Czym jest rodzicielski plan wychowawczy?