Jak w praktyce wygląda handel akcjami?

Handel akcjami to najpopularniejsza forma gry na giełdzie, która może opierać się na realizacji różnych strategii. Na czym polega w praktyce? Czym różni się strategia długoterminowa od spekulacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega handel akacjami?

Handel akcjami, a w zasadzie inwestowanie w akcje polega na zakupie akcji spółek notowanych na giełdzie w celu ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Warto zatem mieć świadomość, że mogą to być zarówno spółki akcyjne, jak i komandytowo-akcyjne, a istotny jest odpowiedni wybór, ponieważ to właśnie od niego uzależniony jest przyszły zysk. W tym miejscu warto zaznaczyć, że skuteczne inwestowanie w akcje wymaga przyjęcia oraz realizacji określonej strategii, którą może być inwestowanie długoterminowe lub spekulacja (inwestowanie krótkoterminowe). Oba podejścia znacznie się od siebie różnią, jednak warto wiedzieć, że mogą być równie skuteczne.

Jak kupić akcje?

Decydując się na handel akcjami należy mieć świadomość, że jest to forma inwestycji dostępna praktycznie dla każdego. Zaletą jest w tym przypadku niski próg wejścia w inwestycję, ponieważ można kupować nawet pojedyncze akcje oraz fakt, że handlować akcjami może każdy, kto posiada rachunek maklerski. Tego typu konto można otworzyć u brokera, który pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Jego wybór jest jednak bardzo istotny, ponieważ oferty poszczególnych brokerów znacznie się różnią. Wybierając konto maklerskie warto zatem wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości inwestycyjne, ponieważ broker powinien umożliwiać inwestowanie w akcje notowane na wielu światowych giełdach. Istotna jest także wysokość pobieranych opłat, które mogą być naliczane z różnych tytułów, a najczęściej dotyczą utrzymania konta oraz dokonywania poszczególnych transakcji. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze brokera? Szczegółowe informacje na ten temat zostały opisane w artykule opisującym mechanizmy inwestowania w akcje.

Długoterminowe inwestowanie w akcje i spekulacja – różnice

Jak już wspomniano inwestując w akcje należy przyjąć odpowiednią strategię inwestycyjną, którą może być spekulacja lub inwestowanie długoterminowe. Oba podejścia różnią się przede wszystkim horyzontem czasowym inwestycji, ponieważ w ramach spekulacji akcje są sprzedawane zazwyczaj jeszcze w tej samej sesji lub w ciągu kilku kolejnych dni, a inwestowanie długoterminowe zakłada posiadanie ich przez wiele lat, a rzadziej miesięcy. Warto jednak mieć świadomość, że na tym nie kończą się różnice, ponieważ spekulanci korzystają z analizy technicznej, a inwestorzy długoterminowi z analizy fundamentalnej. Narzędzia wykorzystywane przez inwestorów nie są jednak ostatnią różnicą w obu podejściach, ponieważ różni je także ilość czasu, którą inwestorzy muszą poświęcać giełdzie. W przypadku spekulacji konieczne jest bowiem ciągłe śledzenie notowań giełdowych, a inwestując długoterminowo analizy portfela dokonuje się z reguły raz na kilka miesięcy, np. kwartał.

Podsumowując należy stwierdzić, że handel akcja sprowadza się w praktyce do zakupu papierów wartościowych oraz oczekiwaniu na moment, w którym ich wartość wzrośnie. Pozwala to je sprzedać, a co za tym idzie osiągnąć zysk. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem, ponieważ akcje mogą również tracić na wartości, a inwestor może przegapić optymalny moment ich sprzedaży.

Previous post Na co zwrócić uwagę kupując biżuterię?
Next post Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując wykładzinę