Jak znaleźć sweet spot swojej wartości w pracy?

Sweet spot w tenisie to takie miejsce na naciągu rakiety, które daje nam najbardziej efektywne uderzenie jak to możliwe. Drgania rakiety przy tym uderzeniu są minimalne, a prędkość nadana piłce jest maksymalna. Co więcej, kierunek, w którym gramy, jest najbardziej precyzyjny!

I właśnie w pracy też potrzebujesz znaleźć taki sweet spot swojej wartości, żeby zacząć świadomie budować swój unikatowy kod zarabiania.
Taki sweet spot wartości jest pierwszym krokiem do tego, żeby mieć pracę, która daje Ci radość, spełnienie, a także pozwala zarabiać dobrze.

To właśnie ON, ten sweet spot pozwoli Ci zadziałać z laserową precyzją, nadać tempo zmianom w Twojej karierze i sprawić, żeby potoczyły się w wyznaczonym przez Ciebie kierunku. Tym zawodowym i finansowym.

I podobnie jak w Tenisie, ten sweet spot nie będzie dokładnie w centralnej części twojej rakiety.

Zobacz wideo i dowiedz się, jak ustalić co pracodawcy cenią sobie na rynku pracy, za co są skłonni zapłacić, oraz jak połączyć to z Twoim celem zawodowym.
Nie ścigaj się z konkurencją, tylko wypracuj własną, piekielnie skuteczną strategię wnoszenia wartości w pracy, za którą dostaniesz dobre pieniądze na rynku. Postaw na swój sweet spot!

JUŻ DZIŚ ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY WEBINAR, który odbędzie się 3 marca o godzinie 19.30 na którym opowiem Ci o 5 najczęstszych błędach popełnianych przy planowaniu kariery, awansu czy podwyżki… i dam skuteczne sposoby na to, jak ich nie popełniać.

LINK DO ZAPISU NA WEBINAR!
http://webinar.finanseodkuchni.pl/5bledowkariery

===========================================================
??Nie zwlekaj ! Działaj! Nic samo się nie wydarzy!

Zaplanuj swoją karierę, awans i podwyżkę. Poznaj skuteczne metody wyznaczenia celu zawodowego oraz sposoby na to, żeby wdrożyć go w życie. Nie czekaj, aż ktoś Cię „dostrzeże” i zrobi to za Ciebie. 

Poznaj moje autorskie szkolenie ??????????

KOD ZARABIANIA 

START już 6 MARCA 2021! Koniecznie zobacz wideo na stronie:
https://ikasia.pl/product/kodzarabiania/

Previous post Fizjologia hormonów tarczycy
Next post Stanisław Głaz i goście ze świata – polka „szabasówka”