Jakie są rodzaje oliw?

Oliwa oliwie nierówna! W sklepach często można spotkać się z produktami o innym oznaczeniu na etykiecie, ale również innej cenie. Czym różnią się najtańsze oliwy od najdroższych? Sprawdźmy to!

Co to jest oliwa?

Oliwa to tłuszcz rośliny tłoczony na zimno lub na gorąco z owoców oliwek. To właśnie surowiec, z którego się ją produkuje, sprawia, że nosi ona tę właśnie nazwę, wyróżniającą ją spośród innych olejów. Technicznie rzecz biorąc oliwa jest po prostu olejem z oliwek. Cechuje się jasnozieloną barwą, intensywnym smakiem i aromatem charakterystycznym dla oliwek, wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych i wynikająca z niej niską temperaturą dymienia. To oznacza, że oliwy nie należy używać w kuchni do smażenia czy pieczenia, a jedynie na zimno.

Rodzaje oliwy z oliwek – czym się różnią poszczególne?

Poszczególne rodzaje oliwy różnią się między sobą jakością, wynikającą ze sposobu produkcji oraz surowca, który do niej wykorzystano. Zacznijmy od oliwy najlepszej:

Extra virgin:  jest to oliwa z pierwszego tłoczenia, tłoczona na zimno. Ma bardzo intensywny smak i aromat oliwek, najwyższą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i najniższą temperaturę dymienia oraz bardzo niską kwasowość, do 0,8%. To sprawia, że idealnie nadaje się do sałatek czy kanapek – dań serwowanych na zimno.

Virgin: to również oliwa tłoczona na zimno, bez dodatków substancji chemicznych, o nieco wyższej kwasowości niż extra virgin. Wśród oliw typu virgin wyróżnia się również: ordinary virgin oraz lampante o dość wysokiej kwasowości.

Oliwa rafinowana: jej proces produkcji jest szybszy i tańszy, przez co można ją kupić taniej, ale nie należy liczyć na szczególne właściwości odżywcze. Taka oliwa lampante jest tłoczona i rafinowana, czyli podgrzewana i oczyszczana przy pomocy chemicznych sunstancji. To sprawia, że jest mniej zasobna w składniki odżywcze i mniej aromatyczna, za to ma nieco wyższa temperaturę dymienia – nadaje się do ciepłych potraw lub nawet do smażenia. Często łączy się ją z oliwą extra virgin, aby nieco wzmocnić jej walory jakościowe.

Oliwa z wytłoczyn określana też jako sansa lub pomace, produkowana jest poprzez rozpuszczani chemiczne wytłoczyn, czyli pozostałości po tłoczeniu oliwy extra virgin. To najgorszy jakościowo sort oliwy z oliwek rafinowanej, zdatnej do spożycia i nadającej się do smażenia, ale o niewielkich wartościach odżywczych.

Czym jeszcze różnią się oliwy?

Zestaw oliw z oliwek, który można zakupić w Unique, to specjalnie przygotowane niewielkie buteleczki oliwy degustacyjnej pochodzącej z różnych odmian oliwek rosnących w krajach śródziemnomorskich. Takie zestawy oliw pozwolą Ci poznać subtelne różnice pomiędzy nimi, nie tylko gdy chodzi o sposób tłoczenia, ale także stopień dojrzałości owoców, z których są wytwarzane, ich gatunek, czy ewentualne dodatki smakowe. Zasmakuj w oryginalnych oliwkach z Włoch, Grecji czy Hiszpanii i zorientuj się, który rodzaj jest Twoim ulubionym. Wybierając oliwy z górnej półki jakościowej możesz mieć pewność, że to, czego używasz w swojej kuchni jest produktem, który pozwoli Ci poznać prawdziwą naturę tłuszczów z oliwek!

Previous post Jakie sukienki do biura?
Next post Jagodzianki z przepyszną kruszonką!