Kobieta dokonuje rezerwacji noclegu i płatności online za hotel tuż przed urlopem.

Płatności online w serwisach rezerwacyjnych – na co zwracać uwagę i jak nie dać się oszukać?

Planujesz krótki wyjazd za miasto albo zagraniczne wakacje? Czeka Cię kilkudniowy wyjazd służbowy lub chcesz wybrać się na całodniową wycieczkę? Szukasz więc serwisów rezerwacyjnych, gdzie z łatwością będziesz mógł zarezerwować nocleg, wypożyczyć samochód czy wykupić bilety lotnicze. To z pewnością szybka i wygodna forma bookingu. Ale czy wiesz, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać, korzystając z internetowych systemów rezerwacji?

Z tekstu się dowiesz:

  • jakie obowiązki dotyczące płatności bezgotówkowych mają usługodawcy,
  • jakie są formy płatności dla rezerwacji online,
  • jakich danych wymagają płatności bezgotówkowe,
  • jak rozpoznać fałszywe systemy rezerwacji.

System rezerwacji online to rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają przedsiębiorcy. Dodając tę opcję na swojej stronie internetowej, zapewniają klientom bezproblemową rezerwację noclegu, wypożyczenia samochodu, łodzi czy chociażby zakup biletów na koncert. Dodatkowo klient nie musi kontaktować się bezpośrednio z usługodawcą. Wystarczy, że wypełni formularz, opłaci zamówienie za pomocą płatności bezgotówkowych i pobierze potwierdzenie rezerwacji.

Płatność bezgotówkowa – obowiązek usługodawców

Od początku 2022 roku wszystkie firmy świadczące usługi na rzecz klientów indywidualnych mają obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych. Ma to przede wszystkim ułatwić korzystanie z bezpiecznych transakcji oraz zapewnić klientom swobodę decydowania o formie płatności.

Internetowy system rezerwacji to wygodne narzędzie zarówno dla klientów, jak i usługodawców. Bezgotówkowe płatności są automatycznie księgowane. Natychmiast po dokonaniu wpłaty, rezerwacja zmienia status na przyjętą. W razie, gdy zwlekasz z płatnością, samoczynnie się anuluje. Co więcej, opłacając rezerwację, masz pewność, że nie wpisałeś błędnego numeru konta czy złej kwoty.

Płatności bezgotówkowe właściwie do zera eliminują ryzyko wystąpienia problemów z uiszczeniem opłaty. Pozwalają na rezerwację noclegu bez konieczności wychodzenia z domu czy spotykania się z właścicielem obiektu.

Formy płatności dla rezerwacji online

Większość systemów rezerwacyjnych oferuje klientom różne formy bezgotówkowe. Tak, by każdy kupujący mógł wybrać najodpowiedniejszą i najbezpieczniejszą dla siebie opcję.

Formy bezgotówkowe to m.in. szybkie przelewy za pomocą:

  • karty płatniczej,
  • systemu BLIK,
  • płatności mobilnych lub kredytowych,
  • portfela elektronicznego,
  • tradycyjnych przelewów bankowych.

Po dokonaniu rezerwacji noclegu i wybraniu tego sposobu płatności zostaniesz przekierowany na stronę, na której możesz wybrać swój bank. Następnie zostaniesz poproszony o zalogowanie się do niego i potwierdzenie transakcji. Większość systemów pozwala na automatyczne uzupełnienie danych do przelewu. Dzięki temu dokonujesz bezpiecznej i szybkiej płatności.

Płatności bezgotówkowe – jakich danych mogą wymagać od Ciebie serwisy?

Obrót bezgotówkowy ma być przede wszystkim bezpieczny. Podobnie jak sam proces rezerwacji usług online. Większość portali, realizujących np. rezerwację noclegów, korzysta z systemów, które nie przekazują Twoich danych (numeru karty, nazwiska czy adresu) do hotelu. Po zaksięgowaniu wpłaty, system automatycznie kasuje wszystkie informacje niezbędne do dokonania transakcji.

Korzystając z systemu rezerwacji i płatności online, będziesz proszony o podanie podstawowych danych. Zwykle jest to imię, nazwisko oraz adres posiadacza karty kredytowej. System może również poprosić o podanie daty ważności karty oraz kodu CVV. Jeśli zdecydujesz się na płatności kodem BLIK, nie musisz podawać żadnych danych poza tymi niezbędnymi do dokonania rezerwacji. Płatności BLIK odbywa się bowiem poprzez podanie sześciocyfrowego kodu wygenerowanego przez aplikację mobilną.

Jak rozpoznać fałszywe systemy rezerwacji?

Choć znane systemy internetowej rezerwacji działają legalnie, zdarzają się przypadki oszustwa. Przestępcy często tworzą strony internetowe z podobnym do popularnych serwisów interfejsem. Do złudzenia przypominają one systemy rezerwacji noclegów czy biletów lotniczych. Jak więc je rozpoznać? Zwróć uwagę przede wszystkim na szyfrowanie, czyli informacje, które znajdują się przy adresie www. Jeśli strona nie posiada certyfikatu SSL oznaczonego kłódką, adres domeny nie zaczyna się prefiksu HTTPS, istnieje duże ryzyko, że jest to oszustwo.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy system rezerwacji i płatności online jest bezpieczny, po prostu z niego nie korzystaj. Logowałeś się na stronach, które teraz wydają Ci podejrzane? Przeskanuj komputer programem antywirusowym i upewnij się, że skasował on złośliwe oprogramowanie. Pamiętaj również, żeby każde wykrycie nieprawidłowości w płatnościach online zgłosić do właściciela serwisu (lub do serwisu, pod który podszywa się inna strona). Będzie on mógł podjąć odpowiednie kroki, zabezpieczające innych klientów. Dobrą praktyką w takiej sytuacji jest również zablokowanie karty, choćby do chwili wyjaśnienia sprawy. Jeśli jednak zdecydujesz się ją zastrzec, możesz skorzystać z Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl. Zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828, gdzie system automatycznie połączy Cię z placówką Twojego banku.

Previous post Album w drewnianej oprawie – idealny pomysł na prezent
Next post Góra Wdżar – wulkan atrakcji dla dzieci i młodzieży. Idealne miejsce na szkolną wycieczkę lub kolonię szkolną