Jakie są sposoby redukcji bólu przy zabiegach stomatologicznych?

Każdy człowiek ma indywidualny próg bólu. Nie brakuje osób, które nie wyobrażają sobie opracowania nawet powierzchownego ubytku bez znieczulenia. Inni pacjenci bez większego dyskomfortu znoszą leczenie kanałowe. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi wiązać się z przeszywającym bólem. W większości przypadków można zastosować skuteczne znieczulenie.

Jedynym przeciwwskazaniem dla stosowania znieczuleń jest brak tolerancji (uczulenie) na wybrane preparaty i substancje. Szczególną ostrożność zaleca się też w przypadku znieczuleń u kobiet w ciąży: należy uwzględnić wpływ środków farmakologicznych na rozwijające się dziecko. W pozostałych sytuacjach znieczulenie pozwala uniknąć bólu, a nawet ataków paniki związanych z wizytą u stomatologa.

Czym jest dentofobia i jak sobie z nią radzić?

Dentofobia to strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, w tym szczególnie przed borowaniem. To zjawisko bardzo niekorzystne – bezpośrednia przyczyna zmniejszenia liczby wizyt i kontroli stomatologicznych. W efekcie pogarsza się stan zębów i dziąseł, które nie są diagnozowane i w odpowiednim czasie leczone. 

Jak radzić sobie z dentofobią, radzi ekspert z hurtowni stomatologicznej Limedic: – Podstawą jest nawiązanie dobrych relacji ze stomatologiem. Jest to szczególnie istotne w przypadku młodych pacjentów. Dzieci reagują spontanicznie i są skłonne do współpracy tylko wtedy, gdy ufają specjaliście. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć w gabinecie atmosferę życzliwości i otwartości na potrzeby pacjenta. Zarówno w przypadku dzieci, jak i pacjentów dorosłych kluczowe znaczenie ma komunikacja. Lekarz powinien opisać przebieg i wyjaśnić cel przeprowadzania zabiegu w taki sposób, aby pacjent był w stanie zrozumieć przekazywane informacje. Relacja musi być partnerska – w przeciwnym razie wykonanie zabiegów będzie bardzo utrudnione, a w skrajnych przypadkach niemożliwe.

Zalecanym sposobem na przełamanie strachu przed leczeniem stomatologicznym jest odbywanie regularnych wizyt u specjalisty. Rutyna łagodzi obawy, a przy okazji pozwala wychwycić różnorodne schorzenia w jamie ustnej na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu ich leczenie będzie wiązało się ze znacznie mniejszym dyskomfortem.

Czy wysokiej klasy narzędzia stomatologiczne redukują ból?

Zastosowanie precyzyjnych i wydajnych akcesoriów stomatologicznych znacznie skraca czas wykonania zabiegu, a w efekcie zmniejsza poczucie dyskomfortu pacjenta. Pierwsze wiertarki stomatologiczne pracowały z prędkością 1-2 tys. obr./min. Przełomem stało się wprowadzenie turbin, które osiągają 200-450 tys. obr./min. Dzięki nim poprawiła się szybkość i precyzja pracy stomatologów. Dzięki temu zmniejszyły się doznania bólowe pacjentów.

Skok technologiczny dotyczy też najprostszych akcesoriów stomatologicznych. Doskonałym przykładem są pilniki maszynowe Protaper Gold, które wyróżnia doskonała fleksyjność. Dzięki odpowiedniej budowie i zastosowaniu opatentowanych stopów metali pilniki endodontyczne są znacznie mniej podatne na złamania. Pozwalają zachować naturalny przebieg kanałów korzeniowych – ograniczają usuwanie zdrowych tkanek i osłabianie leczonego zęba. Wszystko razem składa się na odczuwalną redukcję dyskomfortu w trakcie leczenia kanałowego.

Pomimo stałego doskonalenia narzędzi dentystycznych wielu pacjentów nie wyobraża sobie zabiegu bez zastosowania odpowiedniego znieczulenia.

Jakie są rodzaje znieczuleń dentystycznych?

Środki przeciwbólowe mają bardzo wysoką skuteczność. Specjalista dobiera rodzaj znieczulenia do indywidualnej wrażliwości pacjenta i typu zabiegu:

  • znieczulenie powierzchniowe – polega na rozprowadzeniu znieczulającego żelu lub aerozolu na powierzchni błon śluzowych jamy ustnej: to znieczulenie wstępne, stosowane u osób, które odczuwają silną obawę przed ukłuciem igłą przy znieczuleniu przewodowym,
  • znieczulenie nasiękowe (infiltracyjne) – środek znieczulający jest wstrzykiwany pod błonę śluzową w pobliżu zęba, który będzie leczony: po znieczuleniu nasiękowym pacjent jest w pełni świadomy podczas zabiegu, lecz nie czuje bólu, ponieważ dochodzi do zablokowania nerwów w zębinie – znieczulenie infiltracyjne jest wystarczające przy wielu zabiegach zachowawczych i w chirurgii stomatologicznej,
  • znieczulenie przewodowe – środek znieczulający jest aplikowany w okolicy pnia nerwów: pacjent traci możliwość odczuwania bólu, a także ciepła, zimna i dotyku – znieczulenie przewodowe powoduje zablokowanie nerwu zębodołowego dolnego, a w efekcie usuwa ból przy leczeniu lub ekstrakcji dolnych zębów trzonowych i przedtrzonowych,
  • narkoza (znieczulenie ogólne) – znajduje zastosowanie w szczególnie trudnych przypadkach, np. u pacjentów z niepełnosprawnościami, z wyjątkowo silną dentofobią, a także przy usuwaniu i leczeniu dużej liczby zębów: pacjent nie ma świadomości przeprowadzanych zabiegów, nie odczuwa bólu i innych rodzajów dyskomfortu,
  • znieczulenie komputerowe – zamiast tradycyjnego zastrzyku używana jest końcówka znieczulająca, która pozwala aplikować preparat pod mniejszym ciśnieniem, a w efekcie zmniejszyć dyskomfort pacjenta – zaletą metody komputerowej jest możliwość bardzo precyzyjnego określenia ilości środka znieczulającego,
  • gaz rozweselający (sedacja wziewna) – znieczulenie gazem rozweselającym (mieszanina podtlenku azotu i tlenu) jest dobrym sposobem na uspokojenie i złagodzenie stresu u pacjentów z silną dentofobią.

Efekty znieczulenia nasiękowego lub przewodowego utrzymują się zazwyczaj nie dłużej niż trzy do czterech godzin. Znieczulenie zęba obejmuje często także okoliczne tkanki, dlatego należy powstrzymać się od spożywania posiłków aż do przywrócenia czucia. W przeciwnym razie próba żucia pokarmów może skończyć się bolesnym przygryzieniem wargi lub wewnętrznej strony policzka.

Previous post Pokonać upał, a jednocześnie wyglądać fajnie w krótkich spodenkach.
Next post 3 cechy, które posiada dobre biurko