Przytulia czepna i jej szkodliwość na polach uprawnych

Przytulia czepna jest uciążliwym chwastem, z którym muszą zmagać się wszyscy Rolnicy w Polsce. Jak wygląda i jak skutecznie sobie z nią radzić?

Przytulia czepna szkodliwość

Przytulia czepna – Galium aparine – to jeden z najbardziej uciążliwych chwastów dla Rolników. Jej częste występowanie na polach uprawnych, przyczynia się do znacznego utrudnienia zbierania plonów. Dzięki haczykowatym szczecinkom „przyczepia” się do ubrań, sierści oraz innych sąsiadujących roślin. Należy do roślin płożących, czyli traktuje inne rośliny jako swoją podporę, przez co obciąża i niszczy plony. Zagraża im zwłaszcza w momencie wzrostu, gdy są małe i słabe.

Z uwagi na dużą szkodliwość dla plonów, walkę z Przytulią czepną należy rozpocząć we wczesnym stadium jej wzrostu. Polecamy SunLight 50 SC od ProAgri, który niezwykle skutecznie zwalczy uciążliwy chwast, ale pozostanie równocześnie bezpieczny dla plonów.

ProAgri to producent środków ochrony roślin, który tworzy produkty przeznaczone głównie dla Rolników. Firma posiada bogatą ofertę produktów, które pomagają dbać o uprawy rolne i plony.

Dowiedz się więcej na: proagri.com/atlas-chwastow/przytulia-czepna/

Jak wygląda przytulia czepna?

Przytulia czepna posiada długie pędy, które osiągają niekiedy nawet do 1,5 metra długości. Na pędach w równych ostępach wyrastają charakterystyczne, krótkie, podłużne listki. Zazwyczaj rośnie w sporych skupiskach, „czepiając” się pobliskich roślin, po których się pnie.

Występuje głównie na łąkach, polach uprawnych, ale też w ogródkach i parkach. Jej okres kwitnięcia przypada od czerwca do sierpnia. Wypuszcza wtedy na długich szypułkach białe kwiatki, które formują drobne, okrągłe nasiona.

Cechę charakterystyczną dla Przytuli czepnej jest jej zdolność „przyczepiania” się. Dzieje się tak, ponieważ całe pędy rośliny pokryte są haczykowatymi szczecinkami, które lekko drapią w dotyku.

Właściwości lecznicze i zastosowanie

Przytulia czepna jest uważana jako chwast dla większości ludzi. Warto jednak wspomnieć, że posiada ona właściwości zdrowotne. Działa m.in. rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, pozytywnie wpływa na krążenie krwi oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Redukuje również nadmierną potliwość, może pomóc przy zatruciach pokarmowych i w leczeniu kamicy nerkowej.

Przytulia czepna jest jednak szkodliwa jeśli patrzeć na nią od strony pól uprawnych. Znacznie utrudnia zbiory, ponieważ „przyczepia” się do sąsiadujących roślin. Obciąża je również swoim ciężarem i zabiera dużo wody, światła oraz przestrzeni, przez co uprawy znacznie gorzej rosną.

Previous post Wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Next post Minimalizm w zimowej w szafie – co się na pewno przyda?