Zasady postępowania po usunięciu zęba

Każdy stomatolog wykorzysta wszystkie możliwości, aby uratować ząb pacjenta. Czasami jego usunięcie jest jednak konieczne – na przykład z powodu zaawansowanej próchnicy lub gdy w jamie ustnej nie mieszczą się wszystkie zęby. Aby proces gojenia się rany przebiegał bez komplikacji, musisz pamiętać o kilku zasadach. Dowiedz się, jak postępować po usunięciu zęba.

Jak postępować tuż po usunięciu zęba?

Po usunięciu zęba zazwyczaj pojawia się krwawienie. W celu jego zahamowania przez około 30 minut przygryzaj tampon umieszczony przez stomatologa w ranie, a następnie wypluj go – bez płukania rany wodą. Niewielkie krwawienie może się utrzymywać do kilkunastu godzin po zabiegu. Przez dwie godziny po usunięciu zęba nie pij ani nie jedz, a przez 24 godziny po zabiegu nie spożywaj gorących napojów i pokarmów, nie pal papierosów, nie pij alkoholu oraz nie płucz jamy ustnej. Unikaj też intensywnego wysiłku fizycznego.

Na co warto zwracać uwagę przez kilka dni po usunięciu zęba?

Przez kilka dni po zabiegu staraj się spożywać miękkie pokarmy, które nie wymagają intensywnego żucia. W kolejnych dniach, wraz z gojeniem się rany, możesz stopniowo wracać do normalnej diety, ale staraj się oszczędzać okolicę po usuniętym zębie. W przypadku pojawienia się obrzęku stosuj zimne okłady. Najlepszym wyborem będą kompresy żelowe, które umieszczone w zamrażarce są zimne, ale zachowują elastyczność. Nie przykładaj kompresu bezpośrednio do skóry – użyj ręcznika lub kawałka materiału. Rób także przerwy w przykładaniu okładu, aby uniknąć odmrożenia okolicy po usunięciu zęba. Jeśli ból jest bardzo silny, weź lek przeciwbólowy – przepisany przez chirurga stomatologicznego po zabiegu lub ogólnodostępny bez recepty.

Po usunięciu zęba może dojść do utraty skrzepu krwi oraz pojawienia się stanu zapalnego zębodołu – tak zwanego suchego zębodołu. Aby go uniknąć, przez 12 godzin po zabiegu nie szczotkuj zębów, a przez kilka kolejnych dni omijaj okolicę pozabiegową. Przez 24 godziny nie płucz jamy ustnej, a w kolejnych dniach rób to delikatnie. Nie zasysaj również śliny z zębodołu i nie pij napojów przez słomkę. Ponadto uważaj przy kichaniu i nie dotykaj okolicy pozabiegowej.

Jakie objawy po usunięciu zęba powinny skłonić do wizyty u stomatologa?

Po zabiegu usunięcia zęba mogą wystąpić niepokojące objawy. W razie ich zaobserwowania zgłoś się do lekarza stomatologa, na przykład z przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. Zalicza się do nich wysoką gorączkę, utrzymujące się obfite krwawienie, nasilający się ból, który nie ustępuje po lekach przeciwbólowych, oraz narastający obrzęk po okresie dłuższym niż 3 dni. Jeżeli rana po ekstrakcji zęba została zaszyta, po 7 dniach zgłoś się na zdjęcie szwów.

Previous post Czy Gdańsk to dobre miejsce na organizację konferencji biznesowej?
Next post Męskie obuwie sportowe – jak wybrać odpowiednie?