Znaczenie, zastosowanie i zalety histeroskopii w ginekologii

W nowoczesnej ginekologii wykonywane są różnego rodzaju badania małoinwazyjne, które służą w celach diagnostycznych. Do tej grupy zaliczamy histeroskopię, czyli badanie z wykorzystaniem specjalnego endoskopu. Histeroskopia jest badaniem bezpiecznym, które nie wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań.  Na czym dokładnie polega histeroskopia? Kiedy jest wykonywana? Wyjaśniamy.

Znaczenie histeroskopii

Wynalezienie endoskopu zrewolucjonizowało diagnostykę medyczną. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest zarówno zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości, jak i leczenie niektórych schorzeń bez konieczności znacznej ingerencji w organizm pacjenta. W ginekologii zastosowanie histeroskopu pozwala m.in. na wykrycie zmian niewidocznych podczas badania USG oraz dokładną ocenę ich rodzaju, jeżeli nie jest to możliwe za pomocą ultrasonografu. Histeroskop zakończony jest kamerą, która rejestruje obraz, uwidaczniając ewentualne zmiany w narządach rozrodczych. Może zostać wyposażony w miniaturowe narzędzia chirurgiczne, które służą w celu przeprowadzania zabiegów ginekologicznych oraz pobierania wycinków do badania histopatologicznego. Za pomocą tego urządzenia ginekolog może dokładnie obejrzeć wnętrze szyjki macicy, jamy macicy oraz ujść jajowodowych, a także m.in. usunąć ciała obce z macicy w małoinwazyjny sposób.

Dzięki histeroskopii możliwe jest bezpieczne i nieobciążające organizmu kobiety przeprowadzanie badań diagnostycznych oraz usuwanie np. mięśniaków macicy, a także przecinanie zrostów. Zabiegi ginekologiczne z zastosowaniem histeroskopu wykonywane są m.in. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.

Zastosowanie histeroskopii w ginekologii

Histeroskopia znajduje szerokie zastosowanie w ginekologii. Wykonywana jest w przypadku m.in.:

  • występowania objawów wskazujących na zmiany w obrębie śluzówki macicy,
  • potwierdzenia wyników badania USG,
  • występowania obfitych krwawień menstruacyjnych oraz plamień pomiędzy miesiączkami, a także krwawień po menopauzie,
  • diagnostyki przyczyn niepłodności,
  • oceny stanu jamy macicy po poronieniu i porodzie,
  • diagnozowania wad anatomicznych w budowie macicy,
  • pobierania wycinków do badania histopatologicznego.

Zalety histeroskopii

Histeroskopia jest małoinwazyjną metodą diagnostyki i leczenia, co sprawia, że nie obciąża organizmu kobiety. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, który wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju powikłań. Co więcej, histeroskopia nie musi być wykonywana w warunkach szpitalnych. Histeroskopia w minimalnym stopniu ingeruje w kobiece narządy rozrodcze, co pozwala ograniczyć ryzyko związane z ich uszkodzeniem. Ogromną zaletą tej metody diagnozowania i leczenia schorzeń ginekologicznych jest również możliwość uniknięcia bólu oraz długiej rekonwalescencji.

Previous post Dlaczego dzieci lubią pokazy cyrkowe?
Next post Kontrola urodzeń: co należy wiedzieć o pigułce, wkładce domacicznej, pierścieniu, implancie ramienia i nie tylko